ଏମିତି ସ୍ତ୍ରୀ କେବେ ବି ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, କେବଳ ପୁରୁଷମାନେ ଦେଖନ୍ତୁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ମହିଳାଙ୍କ ଏପରି ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଏହି ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କିଛି ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି ।

ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ମହିଳା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି । ୧) କମ୍ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା : ଯଦି ତୁମର ସ୍ତ୍ରୀ ତୁମ ସହିତ ବହୁତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲା ଏବଂ ହଠାତ୍ ସେ ଦିନେ ତୁମ ସହିତ କମ୍ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ତୁମେ ପଚାରିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଥାଏ ।

ତେଣୁ ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ତୁମର ସ୍ତ୍ରୀ ତୁମର କୌଣସି ଜିନିଷ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ । ବିନା କାରଣରେ କ୍ରୋଧ କରିବା: ଯଦି ତୁମର ପତ୍ନୀ କଥାବାର୍ତ୍ତା ରେ ତୁମ ଉପରେ ରାଗି ଯାଆନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ତୁମେ ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ୍ କର, ତେବେ ସେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରେ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିବା,

ମୁହଁ ଫୁଲାଇବା ଭଳି ଅଙ୍ଗୀ ଭଙ୍ଗୀ ଦେଖାନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତୁମର ପତ୍ନୀ କିଛି କାରଣ ପାଇଁ ତୁମ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ । ତାହା ହେଉଛି, ତୁମର ସ୍ତ୍ରୀ ତୁମ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ ।

୩) ନିଜ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା; ଯଦି ତୁମର ସ୍ତ୍ରୀ ତୁମ ବିଷୟରେ ଆଦୌ ଚିନ୍ତା କରେ ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଘରକୁ ଆସିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲ, ତୁମେ ଖାଇଥିଲ କି ନାହିଁ, ସେ ଆଦୌ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ତ୍ରୀ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କିମ୍ବା କିଛି ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି । ତାହା ହେଉଛି, ଆପଣ ଏପରି କିଛି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଆଦୌ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହି ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମାର ଏହି ଲେଖାଟି ଯଦି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ ଓ ଶେୟାର କରିଦେବେ ଓ ଆଗକୁ ଏମିତି କିଛି ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରିବେ । ଧନ୍ୟବାଦ

Leave a Reply

Your email address will not be published.