ଘରେ ଥିଲେ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ, ଘରେ ହୋଇଥାଏ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ ବାସ, ଘରର ପାଖ ମଧ୍ୟ ମାଡି ନଥାଏ ଦରିଦ୍ରତା – Vastu Tips

ଟଙ୍କା ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ସମସ୍ତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଏହାକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋଭରେ ମଣିଷ ଅନେକ କୌଶଳ ଚେଷ୍ଟା କରେ । ଯଦିଓ ଅନେକ ଥର, ଆପଣଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ପ୍ରତିଭା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆପଣ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଏହାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ତୁମର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅର୍ଥ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆମର ଭାଗ୍ୟକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବା ପାଇଁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥାଉ କିନ୍ତୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ ।  ସେମାନଙ୍କୁ ଘରେ ଡାକିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରୟାସ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ସମାଧାନ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦେବୀ ନିଜେ ଆପଣଙ୍କ ଘର ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରେ ଥିବା ଘରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡିକ ବିନା ବିଳମ୍ବରେ । କଇଁଛ: ଯଦି ଆପଣ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ତେବେ ଘରେ କଇଁଛ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ । ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କଇଁଛର ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସମୁଦ୍ରର ଘୁଞ୍ଚିବା ସମୟରେ କଇଁଛର ରୂପ ନେଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ମାଣ୍ଡାରାଚାଲ ପର୍ବତକୁ ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ରଖି ସମୁଦ୍ର ଘୁଞ୍ଚିଗଲା । ଏହି ଦୁଇଟି କାରଣରୁ କଇଁଛମାନଙ୍କର ମହତ୍ତ୍ୱ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଏ । କଇଁଛ ଘରକୁ ଶୁଭଫଳ ଆଣିଥାନ୍ତି । ଏହା ସହିତ, କଇଁଛକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ଦେଇଥାଏ ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କଇଁଛମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘାୟୁ ଅଟନ୍ତି । ଆପଣ ଘରେ କଇଁଛକୁ ଜୀବନ୍ତ ରଖିପାରିବେ କିମ୍ବା ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ କଇଁଛକୁ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ । ଏହି କଇଁଛମାନେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ବହୁତ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅଛି । ତେଣୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସହିତ ଏହି ଘରକୁ ଆସିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କୁହାଯାଏ କଇଁଛକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହାତରେ କଇଁଛ ରିଙ୍ଗ ପିନ୍ଧିପାରିବେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ପିରାମିଡ୍: ବାସ୍ତୁ ବିଶାରଦ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଘରେ ପିରାମିଡ୍ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ନଷ୍ଟ କରେ ଏବଂ ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖେ । ଏହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ଘଟଣା ଘଟେ ନାହିଁ । ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅପସାରିତ ହୁଏ ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୁବେର ଯନ୍ତ୍ର: କୁବେର ଧନର ଦେବତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ । ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧନର ଦେବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯଦି ତୁମେ ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କର, ତେବେ ଜୀବନରେ କେବେବି ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନଥାଏ । ତେଣୁ, ତୁମର ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୁବେର ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପାଦୃଷ୍ଟି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ରହେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ଭଲ ଲାଗିଥିବ । ତେବେ ଏହାକୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ଙ୍କ ସହ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ । ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.