Indian Toilet ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୯୦% ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଏହି କଥା

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଭାରତୀୟ ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଶୌଚାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ରହିଛି? , ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଶୌଚାଳୟ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତୀୟ ଶୌଚାଳୟ କାହିଁକି ଭଲ? ଭାରତୀୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଶରୀର କ’ଣ ଲାଭ କରେ ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଅସୁବିଧା କ’ଣ ହୁଏ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ପିଲାଦିନରୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସୌଚାଳୟର ବ୍ୟବହାର ହାଡକୁ ଦୁର୍ବଳ କରେ କି ନାହିଁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ ସବୁବେଳେ ବ୍ୟବହାର କରି ହାଡ ଉପରେ ଏହାର ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପାଇଖାନା ର ତିନୋଟି ଲାଭ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ।

1. ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତୀୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉଠିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବସିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମାନବ ଶରୀର ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଆମ ଶରୀରରେ ପ୍ରେସର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିପାରେ । ଭାରତୀୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରର ହାଡ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରୁ, ଆମକୁ ଉଠିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ବସିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମ ଶରୀରର ଅସ୍ଥି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ । ଭାରତୀୟ ଟାଇଲେଟ ରେ ପେଟ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରେସର ପଡିଥାଏ । ପେଟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫା ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ବିଦେଶୀ ଟାଇଲେଟ ରେ ପେଟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫା ହୁଏ ନାହିଁ ।

2. ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତୀୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ, କାରଣ ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ, ଯାହା ଆମ ପେଟକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିଷ୍କାର କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆମ ଶରୀରରେ ଗ୍ୟାସ୍, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା ଭଳି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମିଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆମ ପେଟକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଆମ ଶରୀରରେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

3. ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯେଉଁମାନେ ଭାରତୀୟ ସୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ସେମାନେ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇଥାନ୍ତି? କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଶ toil ଚାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଟିସୁ କାଗଜରେ ହାତ ସଫା କରନ୍ତି । ଏହା ଆମ ହାତରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ ତେବେ ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରି ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.