ପ୍ରତ୍ୟକ ଦିନ ସକାଳୁ ଛୁଇଁ ଦିଅ ନାରୀର ଏହି ଅଙ୍ଗ, ହୋଇଯିବେ କୋଟିପତି

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୁଝିବା ସର୍ବଦା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ, ଜଣେ ମହିଳା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବୁଝୁ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ କେହି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୁଝିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଅଛି ଜଣେ ସହାୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳୁଛି, ଏବଂ ଆମର ଏକ କଥା ଅଛି, ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଫଳ ପୁରୁଷଙ୍କ ପଛରେ ସର୍ବଦା ଜଣେ ମହିଳା ରହିଥାନ୍ତି ।

ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଶୁଦ୍ଧତାର ଉଦାହରଣ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ କେରଳରୁ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ । କେରଳରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଏ । କେରଳ ସର୍ବଦା ମା, ପତ୍ନୀ,ଝିଅ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପରି ନାରୀ ଉପାସନା କରିଆସୁଛି । ସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି କାରଣ ଏହି ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ସର୍ବଦା ପବିତ୍ର ଏବଂ ଦେବୀ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ବାସ କରନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଶକ୍ତି ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୁଝିବା ସର୍ବଦା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ, ଜଣେ ମହିଳା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବୁଝୁ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ କେହି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୁଝୁବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଅଛି ଜଣେ ସହାୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳୁଛି, ଏବଂ ଆମର ଏକ କଥା ଅଛି, ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଫଳ ପୁରୁଷଙ୍କ ପଛରେ ସର୍ବଦା ଜଣେ ମହିଳା ରହିଥା’ନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ଝିଅ ଘର ଭିତରେ ଜନ୍ମ ହୁଏ, ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ଅବତାରିତ ହୋଇଥିଲେ । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକମତ । ତଥାପି ଏସବୁକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ସହିତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଏ । ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଭଗବାନ ଆମ ଉପରେ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି ।

ମହିଳାଙ୍କ ଏହି ଅଙ୍ଗ କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଳେ ଆର୍ଶୀବାଦ :

ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପାଦ ରେ ଥାଏ ରହସ୍ୟ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ମାଆ ଜେଜେମା ବରିଷ୍ଠ ନାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁ ଆର୍ଶୀବାଦ ନେବା ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଭାଗ୍ୟର ଉଦୟ ହୁଏ । ପ୍ରାତଃ ମାଆ ଙ୍କ ପାଦ ବନ୍ଦନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ଭାଗ୍ୟ ଉଦୟ ସହିତ ଆମକୁ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ମିଳିଥାଏ । କାରଣ ଯଦି ପିତା ମାତାଙ୍କ ଆର୍ଶୀବାଦ ମିଳେ ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ଉପରକୁ ଯାଇପାରେ ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଭକ୍ତି ବିଚାର, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଶିଫଳ,ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ,ଶିକ୍ଷଣୀୟ କଥା ସବୁବେଳେ ନେଇ ଆସୁ, ଭଲ ଲାଗିଲେ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସେୟାର୍ କରି ନିଜ ପରିଜନ ଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.