ମହା ଅଶୁଭ ଅଟେ ଏହି ୬ଟି ଗଛ, ଘର ପାଖରେ ଆଦୌ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ, ମାଡ଼ି ଆସେ ଭୟଙ୍କର ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା- Vastu Shastra

ବୃକ୍ଷ ମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଜ୍ୟୋତିଷ ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବୃକ୍ଷ ଓ ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କର ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଆମ ଘରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଆମ ଜୀବନରେ ନକାରାତ୍ମକ କିମ୍ବା ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

କିନ୍ତୁ ଘରେ କିଛି ଗଛ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ୍ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ବାସସ୍ଥାନ ଚିର ଦିନ ପାଇଁ ରହିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । କ୍ଷୀର ବାହାରୁଥିବା ଗଛ; ଅନେକ ଉଦ୍ଭିଦ, ଫୁଲ ଏବଂ ଡାଳ ରୁ କ୍ଷୀର ବାହାର କରେ । ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଡିକ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ଯେଉଁମାନେ ନକାରାତ୍ମକତା ବିଷୟରେ ଏହା ସହିତ ଆସନ୍ତି । ଏହା ଶୁଭ ଫଳରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ପିଲା ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଲାଗି ରହିଥାଏ । ଏହି ଗଛରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଥାଏ ।

ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ : ତାମରିନ୍ଦ ଘର ଆଗରେ କିମ୍ବା ଘରେ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ପ୍ରଗତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଘରର ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ ।

ଖଜୁରୀ ଗଛ: ଯଦି ଘରେ ଏକ ଖଜୁରୀ ଗଛ ଲଗାଯାଏ, ତେବେ ଟଙ୍କା ଘରେ ରହେ ନାହିଁ ଏବଂ ବ୍ୟଭିଚାର ବଢ଼ିଯାଏ । ଘରେ ସବୁବେଳେ ଝଗଡ଼ା ଲାଗି ରୁହେ ।

ବରକୋଳି ଗଛ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ଏକ ବରକୋଳି ଗଛ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ହଟାନ୍ତୁ କାରଣ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ସର୍ବାଧିକ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଆକାସିଆ ଗଛ; ଆକାସିଆ ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ଗଛ ଅଟେ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଘରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ନାଗଫେଣି ଗଛ ; ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କଣ୍ଟା ଗଛ ଥିବା ଘରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକ ଯଦିଓ ଶୋ ପାଇଁ ଏହି ଗଛ ଫୁଲଦାନୀ କୁଡୁଆ ରେ ଲଗାଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଶୁଭ ଗଛ ଅଟେ । ବ୍ୟକ୍ତି ଧାର କରଜ ରେ ଦିନ କଟାଇ ଥାନ୍ତି ।

ବାଉଁଶ ଗଛ; ଘରେ ବାଉଁଶ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହି ଗଛ ଆପଣଙ୍କ ଘର ସାମ୍ନାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବସାୟ ରେ ଘରେ କ୍ଷତି ଘଟିଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର କିପରି ଲାଗିଲା ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ବକ୍ସରେ ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାନ୍ତୁ । ଏବଂ ଏହି ଲେଖା କୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ । ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.