ଶୁଖିଲା ତୁଳସୀ ଗଛ ବି ଗୋଟିଏ ଥର ରେ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର ହେଇଯିବ, ବାସ ଥରେ ମାତ୍ର ଏହି ଜିନିଷ ପକାଇ ଦେଖନ୍ତୁ

ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଆମ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ଥାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାଇ ସକାଳୁ ଉଠି ସ୍ନାନ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟ ସାରି ତୁଳସୀ ଗଛ ମୂଳରେ ଜଳ ଅର୍ପଣା କରିବା ଦ୍ଵାରା ସବୁ ମନ ସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ସବୁ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଘରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ଥାଏ । ଏହି ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ବହୁତ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ନିଜ ଅଗଣାରେ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଗଛ ଘର ଅଗଣାରେ ଥିଲେ ଘରର ସବୁ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଗଛ ର କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ଆମକୁ ବହୁତ ଦୁଖ ଲାଗିଥାଏ । ସାଧାରଣତ ତୁଳସୀ ଗଛ ଶୀତ ଦିନରେ ଶୁଖିବାକୁ ଲାଗେ ଓ ଶେଷରେ ମରିଯାଏ । ସାଧାରଣତ କଥା କୌଣସି ଗଛରୁ ପତର ଯଦି ଝଡିଯିବ ତେବେ ସିଏ ଭୋଜନ ବନେଇପାରିବା ନାହିଁ ।

ଯଦି ଚାହୁଞ୍ଛାନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ତୁଳସୀ ଗଛ ଯଦି ନ ମରେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଉପାୟ  ବିଷୟରେ କହିବୁ । ଯଦି ଆପଣ ତୁଳସୀ ଗଛ କୌଣସି ବଡ ଗମଲାରେ ଲଗାହୋଇଛି । ସେହି ଗାମଳରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ମାଟି ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ । ସେଥିରୁ ୧୫ ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବାହାର ମାଟି କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ସମୟରେ ଆପଣ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । କାରଣ କି ଗଛ ବଡ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଗଛର ଚେର ଯଦି ହଲାଇଯାଏ । ଗଛ ସୁଖୀ ପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ନୂଆ ମାଟି ସେଥିରେ ଦେଇଥାଉ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗଛକୁ ଭଲ ପୋଷଣ ମିଳିଥାଏ ।

ମାଟି ଦବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସାର ଦେଇଥାଉ ।  ହାଲକା ହାଲକା ଭାବରେ ମାଟିକୁ ଖୋଲି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ତୁଳସୀ ଗଛ ପାଇଁ ଯେଉଁ ମାଟି ନେବେ କଳା ମାଟି ବା ଚିକିଟା ମାଟି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଉରବକା ତତ୍ଵ ରହିଥାଏ । ଗୋଟେ ଚାମୁଚ ସୋରିଷ  ଫର୍ଟଲାଇଜର ନେବାକୁ ପଡିବ ।  ପ୍ରଥମେ କଳା ମାଟି ନେବେ ଯାହାକୁ ଗୋଟେ ସ୍ତର ଦେଇ ଦେବେ ।

ତାପରେ ସୋରିଷ  ଫର୍ଟଲାଇଜର ପାଉଡର ଗୋଟେ ଚାମଚ ଦେଇଦେବେ । ଏଥିରେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ଯାହାଦ୍ଵାରା ଗଛ ଶୀଘ୍ର ବଢିଯାଇଥାଏ । ପୁଣି ସେହିପରି ମାଟି ଆଉ ଗୋଟେ ସ୍ତର ଦେବେ ସେଥିରେ ସୋରିଷ ଫର୍ଟଲାଇଜର ଦେବେ । ଯେତେବେଳେ ଖରା ହେଉଥିବ ସେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରନ୍ତୁ । ତାପରେ ସବୁଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛରେ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରନ୍ତୁ ତୁଳସୀ ଗଛ ବଢିବାକୁ ଲାଗିବ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଆର କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.