ଯେବେ ହଟାତ ହେଲା 90 ବର୍ଷ ମହିଳାଙ୍କର ଛୁଆ, ତା ପରେ ଯାହା ହେଲା…

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଏକ କାହାଣୀ ନେଇ ଆସିଛୁ ଯାହାକୁ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରି ପାରିବେ ନାହି । ଚିଲେରେ ନିଜ ସ୍ଵାମୀ ମ୍ୟାନୁଙ୍କ ସହ ରହୁଥିବା ୯୧ ବର୍ଷୀୟ ଅଷ୍ଟେଲା ମ୍ୟାଲେଣ୍ଡେଶଙ୍କର କାହାଣୀ ଅଟେ । ଦୁହିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଭଲ ପାଇବା ରହିବା ସହ ଭଲ ବୁଝାମଣା ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା । ଏମିତିକି ଏହି ଦୁଇ ଦମ୍ପତି ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ସାହାଜ୍ଯ କରୁଥିଲେ । ସବୁ ପ୍ରକାରର ସୁଖ ସୁବିଧା ଦୁହିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଭରପୁର ହୋଇ ରହିଥିଲା ।

ଦୁହିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ କିଛି ଠିକ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୫ ଜାନୁଆରୀରୁ ଅଷ୍ଟେଲାଙ୍କ ଜୀବନ ପୁରା ବଦଳି ଗଲା । କାରଣ ୭୪ ବର୍ଷରେ ଅଷ୍ଟେଲାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ଏ ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ । ଅଷ୍ଟେଲାଙ୍କ କୌଣସି ମେଡିକାଲ କଣ୍ଡିସନ ଯୋଗୁ ସେ କେବେ ମା ହୋଇପାରି ନ ଥିଲେ ଯାହା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଦୁଖର କଥା ଥିଲା ।

ଅଷ୍ଟେଲାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ଦେହ ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଥିଲା । ନିଜର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ନେବାକୁ ଡାକିଥିଲେ । ହସପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ଜାଣିତ୍ବକଉ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଟ୍ଯୁମର ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ସେ ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥିଲେ କାରଣ ଆଗରୁ ବି ତାଙ୍କୁ ଟ୍ଯୁମର ହୋଇ ସାରିଥିଲା ।

୯୧ ବର୍ଷରେ ଟ୍ଯୁମର ଅପରେସନ କରିବା ଠିକ ନ ଥିବାରୁ ଡାକ୍ତର ମାନେ ତାଙ୍କର ଆଉ ଥରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଲେ ଯେ ଟ୍ଯୁମର କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଶରୀରରେ ବଢିଛି । ଏହା ପରେ ଯାହା ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲା ତାହା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟେଲାଙ୍କର ଏକ୍ସ-ରେ ପରୀକ୍ଷା ହେଲା ତେବେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ଜଣା ପଡିଲା ଯେ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ଯୁମର ହୋଇନହି । ବରଂ ଦୁର୍ଘ ୬୦ ବର୍ଷ ହେବ ସେ ପ୍ରେଗନେଣ୍ଟ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ଅଷ୍ଟେଲା କଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବେ ନିଜେ ଜାଣିପାରିଲେ ନାହି ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଆଉସାରେ ଏତେ ବୟସରେ ପ୍ରେଗନେଣ୍ଟ ହେବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗର୍ଭରେ ଷ୍ଟୋନ ବେବି ବୋଲି ମେଡିକାଲ ଭାଷାରେ କୁହାଯାଏ । ଅଷ୍ଟେଲା ନିଜ ଛୁଆକୁ ନିଜ ଗର୍ଭରେ ଧାରଣ ଅକ୍ରିୟ ରଖିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନେଲେ । କାରଣ ଏହି ବୟସରେ ଯଦି ସେ ଅପରେସନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର କ୍ଷତି ହେବା ସହ ପିଲାର କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଗୋଟେ ଅପଶୋଷ ରହିଲା ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀଙ୍କୁ ପିତା ହେବାର ସୁଖ ଦେଇପାରିଲେ ନାହି ।

ଯଦି ସେ ଏ ବିଷୟରେ ଆଗରୁ ଜାଣିଥାନ୍ତେ ତେବେ ଅପରେସନ କରି ଆଉ ଥରେ ଦିତୀୟ ବେବି ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତେ । ଏକ ଇଣ୍ଟରବିୟୁରେ ଅଷ୍ଟେଲା କହିତଳେ ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ତାଙ୍କ ସହ ରହିଥାନ୍ତେ ତେବେ ହୁଏ ତ ସେ ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତେ । ତାଙ୍କର ଏହି ଜୀବନ କାହାଣୀ ବହୁତ ନ୍ଯୁଜ ଚ୍ଯାନେଲ କଭର କରିବା ପରେ ରାତାରାତି ଅଷ୍ଟେଲା ଷ୍ଟାର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ।

ଶେଷରେ ଏତିକି କୁହାଯିବ ଯେ ଜୀବନର ମୋଡ କେତେବେଳେ ବଦଳି ଯିବ ତାହା କହି ହେବ ନାହି । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି କାହାଣୀକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କର ମତାମତ କଣ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇବେ । ଆମ ସହ ଆଗକୁ ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.