କରୋନା ପରେ ଆସିଲା ନୂଆ ରୋଗ ୫୩ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଅସ୍ଥିର ୯ଜଣ ମୃତ

ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଦେଖାଦେଲା ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟାଧି ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଭୟବିତ । ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ମଧୁମେହ, କିଡନୀ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ମେଦବହୁଳତା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହିପରି ଏକାଧିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି 53 ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମକୋରାମାଇକୋସିସ୍ (ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ) ନାମକ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 9 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇଛନ୍ତି ।

ଥଣ୍ଡା ପରେ ନାକ ନିକଟରେ ଗୁଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏହି ଟ୍ୟୁମର୍ ଆଖି ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ସିଭିଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଏକାଧିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ, କାରଣ ଏଥିରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହିପରି ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ନଳୀରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ଚିନି ସ୍ତର ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାକ ଏବଂ କାନରେ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଫଙ୍ଗସ୍ ହୁଏ । ଏହା ସମଗ୍ର ଚେହେରାରେ ଫୁଲିଯାଏ । ଏହା ଆଖିକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସାର ଅଭାବ ହେତୁ ଆଖି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଯାଇପାରେ ।

ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସିଭିଲ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ବେଲାବେନ ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରୋଗୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରଥମେ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଥାଏ । କିଛି ସମୟ ପରେ, କଫ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ନାକ ନିକଟରେ ଟ୍ୟୁମର୍ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏହି ଟ୍ୟୁମର୍ ଆଖି ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଯାହା ପରେ ଆଖି ଲାଗିଯାଏ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡରେ ତୀବ୍ର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ସେଥିପାଇଁ ଆଖି, ଗାଲ, ନାକ ଅବରୋଧ କିମ୍ବା କଳା ଶୁଖିଲା ପାକ ଫୁଲିଯିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଥେରାପି ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

କାହା ପାଇଁ ବିପଦ ?

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି କିମ୍ବା ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଅଛି । କୋଭିଡ ହେବା ପରେ, ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧୁମେହକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେହିପରି, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ । ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ, ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ଏବଂ ସାଇନସ୍ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଏ । ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡରେ ମୁକୋରାମାଇକୋସିସ୍ ରୋଗର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହିବ । ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ମୁକୋରାମାଇକୋସିସ୍ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରୋଗ ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ବିପଦ ଅଧିକ । ଆଖି ଆଲୋକ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ସଂକ୍ରମଣରେ ସାଇନସ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଭୟ କରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ସତର୍କ ରହିବା ଯାହା ଦ୍ବାରା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ମିଳିପାରିବ ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ସବୁବେଳେ ନେଇ ଆସୁ, ଭଲ ଲାଗିଲେ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସେୟାର୍ କରି ନିଜ ପରିଜନ ଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.