ଶୀତଦିନେ ରୂପି ସମସ୍ୟା ଯାଉନଥିଲେ କରନ୍ତୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ- Baba Ramdeb Tips

ଶୀତ ଦିନେ ରୂପି ସମସ୍ୟା ସାଧାରଣ ଅଟେ । ସମସ୍ତେ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଦେଖାଯାଉଥିବା କେଶକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ରୂପି ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ମଳିଆ କରିଦିଏ । ରୂପି ସମସ୍ୟା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ, ଆପଣ ସଠିକ୍ କେଶ ଯତ୍ନ ପାଇଁ କିଛି ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ପାଦ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏକ ସୁସ୍ଥ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମ ସହିତ ତୁମ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ତୁମ ଶରୀରର ଯତ୍ନ ନେବା ସହିତ ତୁମର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ଚାପ ମଧ୍ୟ ଖଣ୍ଡିଆ ହୋଇପାରେ ।

ପ୍ରତିକାର ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଶୀତ ଋତୁରେ ଆପଣଙ୍କ ରୂପି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ:

କେଶରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ- ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ନାନ ପୂର୍ବରୁ ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ତିନିଥର କେଶରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ସହଜ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଋତୁରେ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଆର୍ଦ୍ରତା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ । ତେଲ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଚିକ୍କଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଚକଟା ଏବଂ ଶୁଷ୍କ ହେବାକୁ ରୋକିଥାଏ ।

ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ – ଏକ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ହେଉଛି ସୁସ୍ଥ କେଶର ଚାବି । ଅଣ୍ଡା, ମାଛ, ସବୁଜ ମଟର, ଗାଜର, ସବୁଜ ପନିପରିବା ଭଳି ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ ।

କେଶକୁ ବ୍ରଶ୍ କରନ୍ତୁ – ଏକ ସୁସ୍ଥ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହେବା ପାଇଁ କେଶକୁ ବାରମ୍ବାର ବ୍ରଶ୍ କରନ୍ତୁ । ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ତ୍ୱଚା କେଶ ଝଡିବା ଏବଂ ଚନ୍ଦନକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଭୂତଳ ଏବଂ କୁଞ୍ଚନରୁ ମୁକ୍ତି କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଚାପ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ – ଚାପ କେଶ ଝଡ଼ିବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ଏବଂ ମାନସିକ ଚାପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୂପି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଯୋଗ, ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ନିଦ୍ରା ଏବଂ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କେଶଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନିଅନ୍ତୁ । ନକାରାତ୍ମକତାକୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ ।

କମ୍ ଚିନି ଖାଆନ୍ତୁ – ଅଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ କେଶ ପାଇଁ ଖରାପ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ଫ୍ଲେକି ସ୍କାଲ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ଆପଣା ଛାଏଁ ଖଣ୍ଡିଆ ହୋଇଯାଏ ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ସବୁବେଳେ ନେଇ ଆସୁ, ଭଲ ଲାଗିଲେ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସେୟାର୍ କରି ନିଜ ପରିଜନ ଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.